| Dex

Vanta

Na jaře roku 2011 jsem se, jako obvykle tou dobou, chystal na dovolenou. Mám rád moře a volba v tom roce padla na Chorvatsko. Moře je tam krásné, jídlo dobré, lidé příjemní a dá se tam rozumně dojet autem. Již delší dobu jsem přemýšlel o nějakém plavidle, které by sloužilo jako "držák kamery". Po zralé úvaze :-) jsem se rozhodl pro polo-ponorku.

Stručně a neodborně řečeno jde o plavidlo, z něhož nad hladinou kouká jenom kousek (v mém případě držadlo a přijímač). Zbytek je celý pod vodou. Předně je potřeba zmínit, že Vanta by nevznikla bez sdružení HOBBYROBOT. Já přišel s vizí, sehnal jsem pár věcí a možná přidal pár nápadů ale vlastní montáž spáchal Jirka Rotta.

Základ konstrukce se skládá z hliníkových profilů, které jsou spojeny trhacími nýty. Nahoře je připevněn plovák. Jde o plovací desku pro malé děti. Je levná, z odolného materiálu a prakticky nepotopitelná. Uprostřed je v trubce gelová 6 V baterie s kapacitou 5 Ah. Protože je baterie hranatá a trubka kulatá je zbývající prostor vyplněn kamínky určenými původně jako podklad do akvária. V podstatě jde o stabilizační zátěž.

Po stranách jsou na základní konstrukci připevněny dvě motorové gondoly. Vlastní motory jsou uloženy v trubkách zakončených víčky a pro větší pocit sucha a bezpečí :-) zalepené silikonem. Na jedné straně víčkem přes vodotěsnou průchodku prochází kabel a na druhé straně hřídel, kterou používají lodní modeláři. Na jejím konci je lodní šroub.

Motory možná vypadají subtilně ovšem při provozu jimi protéká (každým jednotlivě) cca 2,5 A! K jejich řízení slouží osvědčený modul Sabertooth 2x5 ovládaný přes modelářský přijímač pracující v pásmu 2,4 GHz (proto nikde není vidět anténa). Celá elektronika je umístěna ve vodotěsné krabici těsně nad hladinou. V dolní části přídě je držák kamery/foťáku. Toto zařízení musí být pochopitelně vodotěsné.

Pokud by jste se chtěl někdo tímto projektem inspirovat přidám pár praktických rad:

  • mořská voda je hodně agresivní takže volte odolnější materiály na vše co s ní přijde do styku
  • trubky (a víčka na ně) seženete v každém slušném "hobby obchodu"
  • motory, hřídele a lodní šrouby běžně používají lodní modeláři
  • lodní šroub by neměl být větší než průměr motoru spíše o chlup menší
  • lodní šrouby se dělají levotočivé i pravotočivé; Vanta má oba druhy a při jízdě vpřed se točí směrem k sobě
  • stativový šroub koupíte např. ve FotoŠkoda ovšem pozor existuje několik druhů; já naštěstí narazil na moc ochotnou paní/slečnu, která neváhala a sehnala v prodejně foťák stejného typu jako jsem chtěl použít a šroub vyzkoušela ochota v českých zemích nevídaná!
  • po každé plavbě nechte motory chvilku protočit na souši, odstraníte tak z hřídele případné proniknuvší kapky
  • určitě si pořiďte držadlo, i když to máte k vodě kousek tak celý stroj něco váží a pronese se
  • lodní šrouby doplňte krytem; je to jedna z věcí kterou chci dodělat

Galerie

Vanta